| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 450 V |
| Length | 10.28 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 13 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 8 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Power Dissipation | 125 W |
| Max Collector Current | 8 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 450 V |
| Transition Frequency | 13 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 13 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 450 V |
| Gain Bandwidth Product | 13 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 1 kV |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 9 V |
| hFE Min | 14 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 8 A |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 488
Distributors
pcbx
Unit Price$1.70217
Ext.Price$1.70217
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.70217 | $1.70217 |
| 10 | $0.93273 | $9.32730 |
